SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Cestování > 10 tipů na nejoblíbenější zámky v Česku

10 tipů na nejoblíbenější zámky v Česku

10 tipů na nejoblíbenější zámky v Česku Česká republika je plná úchvatných zámků a hradů, které každoročně navštíví stovky tisíc turistů. Nejčastěji lidé navštěvují zámky od jara do podzimu, některé jsou však otevřené i celoročně. My se nyní podíváme na deset nejoblíbenějších zámků, které se trvale těší největšímu zájmu ze strany návštěvníků, ať už českých nebo zahraničních.

1. Pražský hrad

Je to hrad nebo zámek? Rozhodnutí necháme na každém z vás. V každém případě se jedná o jednu z nejvýznamnějších českých památek vůbec. Pražský hrad je sídlem českých panovníků, králů a prezidentů již od 9. století. V rámci Evropy se jedná o největší hradní komplex a je považován za jeden z nejkrásnějších hradů na celém světě. Navštívit jej můžete po celý rok v rámci otvírací doby.

2. Konopiště

Romantický zámek ve středních Čechách u Benešova je častým dějištěm svateb. Okolní park přímo láká k procházkám. Zámek si oblíbil následník trůnu Ferdinand d´Este, který zámek koupil, nechal jej přestavět do dnešní podoby a velmi rád na něm pobýval. Zámek Konopiště je otevřený veřejnosti od března do listopadu.

3. Hluboká nad Vltavou

Jižní Čechy jsou oblíbenou turistickou lokalitou a jeden zámek tu střídá druhý. Jedním z nejznámějších je zámek Hluboká nad Vltavou ležící v těsné blízkosti Českých Budějovic. Za dnešní podobu vděčí rodu Schwarzenbergů a často bývá označován za nejkrásnější zámek u nás. Otevřený je od března až do listopadu.

4. Český Krumlov

Dalším populárním zámkem v jižních Čechách je Český Krumlov, který se pyšní návštěvností až 300 tisíc lidí za rok. Tyčí se na kopci uprostřed města a je z něho nádherný výhled. Sám o sobě je Český Krumlov krásné město zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Navštívit zámek lze od dubna do října.

5. Lednice

Další oblastí bohatou na zámky je jižní Morava. Zámek Lednice postavený ve stylu anglické gotiky je nejnavštěvovanějším zámkem v České republice vůbec. Kromě zámku pozornost přitahuje romantický zámecký park s minaretem, stájemi a umělými zříceninami postavenými v 19. století. Zámek je veřejnosti přístupný od dubna až do října.

6. Sychrov

Zámek Sychrov býval sídlem francouzského rodu Rohanů. Kromě toho, že se zde natáčely oblíbené české pohádky a filmy jako Zlatovláska, Nesmrtelná teta či Tmavomodrý svět, k zámku patří sokolnictví. Zámek je možné navštívit po celý rok.

7. Kynžvart

V Karlovarském kraji poblíž Mariánských Lázní leží klasicistní zámek spojený se slavným rodem Metternichů, zejména rakouským politikem K. V. Metternichem. Byl vášnivým cestovatelem a sběratelem a jeho zásluhou se v zámku nachází poněkud netradiční místnost plná kuriozit (např. egyptologické oddělení se sbírkou mumií). Zámek je obklopený jedním z největších zámeckých parků v ČR a navazuje na něj moderní golfové hřiště.

8. Loučeň

Romantický zámek obklopuje park s labyrintem a řadou zajímavostí. Velmi oblíbená je výstava o životě rodiny původních vlastníků rodiny Thurn-Taxis v období 19. a 20. století. Pravidelně se zde konají zajímavé doprovodné programy (např. Jak se slavily Vánoce, Jak se jedlo apod.). Zámek je pro veřejnost otevřený po celý rok.

9. Děčín

Plánujete-li výlet do Českého Švýcarska, jehož symbolem je známá Pravčická brána, navštivte po cestě děčínský zámek ležící přímo nad soutokem Labe a Ploučnice. Zámek je známý díky Růžové zahradě a velkolepé barokní konírně. Otevřený je po celý rok a kromě klasických prohlídek se zde konají koncerty, výstavy, festivaly, trhy, literární čtení i ochutnávky vín a samozřejmě svatby. Zámek lze navštívit po celý rok.

10. Dětenice

Dětenice jsou známé po celé republice. Barokní zámek byl renovován na přelomu 20. a 21. století a otevřen veřejnosti. Kromě krásného zámku s expozicemi zbraní Maltézských rytířů či loveckých trofejí jsou součástí zámeckého areálu pivovar a především středověká krčma a středověký hotel. Zámek je otevřený celoročně.

Zámky lze dnes využít nejen jako cíle jednodenních výletů. Řada z nich nabízí víkendové zámecké pobyty s ubytováním přímo na zámku a můžete si tak alespoň na chvíli vyzkoušet být princem či princeznou z pohádky. Dnešní ubytování je neskonale pohodlnější než za dávných časů a zámecké pobyty pro dva jsou romantickým zážitkem ve vysokém standardu, často doplněné wellness službami nebo kulinářskými a zážitkovými balíčky.Slevový server garantuje: