SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Cestování > Cestování za vínem

Cestování za vínem

Cestování za vínem Když se řekne víno, je jižní Morava hlavní modlou všech milovníků tohoto nápoje. Víno se tu začalo vyrábět již na počátku roku 200 našeho letopočtu, když na Pálavě římští vojáci poprvé zasadili vlastní révu. Od těch dob uběhlo hodně let. Časy se změnily, ale výroba vína na Moravě přetrvala až dodnes.

Jak již historie napověděla, je to právě Pálava, které dala Moravě první místní víno. Mimo výborné víno stojí za to i samotné okolí – ne náhodou je místní nádherná příroda a kopcovitý terén chráněnou krajinnou oblastí a dokonce i součástí světového dědictví UNESCO.

V okolí se nachází zříceniny hradů Děvičky a Sirotčí hrádek. Samotné pálavské víno je velmi aromatické a svěží.

Na okraji Pálavy pak leží malebné historické město Mikulov, které vínem doslova žije.

Každoročně se zde pořádá vyhlášené Pálavské vinobraní, které je skvělou příležitostí k ochutnávce především místních regionálních vín. Kromě toho je do programu zařazeno i hudební vystoupení, prohlídky, výstavy a další atrakce spojené s tímto vinařským svátkem.

Jen pár kilometrů od Mikulova se nachází menší, nicméně vínem stejně aktivně žijící obec Bulhary. V západní části na kopcích se tu víno pěstuje už od 13. století, avšak při masivním zásahu komunistického režimu zůstaly vinice v omezené míře odkázány jen na osobní spotřebu. Na konci 60. let pak bylo vinařství v obci obnoveno, avšak malé vinice soukromých vinařů zůstávají dodnes. Ochutnat místní rukodělné víno je skutečným zážitkem.

Břeclav je rovněž městem vína, především pak rodinných vinařství, roztroušených po celém okolí a s prodejnami a sklípky přímo ve městě. V okolí se nachází Lednicko-valtický areál s mnoha historickými stavbami, které přímo zvou na romantické procházky s milovaným protějškem. V samotné Břeclavi pak stojí za návštěvu moderní kostel svatého Václava či dochovaná novorománská synagoga, odkazující na dřívější židovskou kulturu.

A u židovské kultury ještě zůstaneme. Směrem od Břeclavi k Hodonínu leží obec Mikulčice, kde lze narazit na unikátní víno ze soukromého vinařství Dvořáček LTM. Jako jedno z mála v České republice totiž vyrábí košer víno, jehož kvalita podléhá neobvykle přísnému dozoru rabína Menashe Štěpána Klimenta a při jeho výrobě jsou kladeny velmi vysoké nároky na zpracování a úpravu vína. Znalci si zde přijdou na své stejně jako běžní milovníci dobrého vína.

Cítíte touhu vyrazit na vinařský pobyt za vínem na jih Moravy? Spojte posezení u skleničky třeba s wellness pobytem či se ubytujte přímo ve vinařství. Aktuální nabídka výhodných pobytů na jižní Moravě vám ušetří spoustu času při plánování výletu za vínem!Slevový server garantuje: