SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Cestování > Chcete se naučit lyžovat? Na co si dát pozor už při výběru lyží

Chcete se naučit lyžovat? Na co si dát pozor už při výběru lyží

Chcete se naučit lyžovat? Na co si dát pozor už při výběru lyží Rozhodnutí začít lyžovat znamená, že se zařadíte mezi miliony milovníků tohoto rekreačního zimního sportu. Pokud jste navíc zcestovalí, výlety za sjezdovkami vás zavedou do celého světa – od blízkého Slovenska či Rakouska klidně až do Dubaje, kde se nachází největší krytý lyžařský areál na světě.

Jenže to není jen tak. K tomu, abyste se vše naučili, potřebujete správné vybavení a prostor pro trénink. A také někoho, kdo vás naučí základy. Proto jsme pro vás vybrali několik tipů, na co si dát pozor při výběru lyží.

Nejdříve si to vyzkoušejte

Pokud jste na lyžích ještě nikdy nestáli a nezkusili lyžování na vlastní kůži, můžete se snadno stát, že vás to nebude bavit. Třeba to jednoduše nebude zábava pro vás.

Proto předtím, než se rozhodnete nakoupit veškeré vybavení, otestujte, co přesně vám bude nejvíce vyhovovat. Možná pro vás sjíždění vrcholů na sjezdovkách nebude to pravé, zato běžkování po zajímavých trasách vám sedne. Anebo vás zaujme snowboard a s ním spojený adrenalin.

Každý skiareál má k dispozici půjčovnu vybavení (více v dalším bodě) a je mnohem rozumnější si vše nejdříve vyzkoušet tak nějak nanečisto. Zaznamenejte si, jaký typ vybavení jste používali. Pak už vám nic nebrání domluvit si trénink ve skupině a sjet si svoji první trasu.

Půjčovny

Ohledně půjčoven funguje nepsané pravidlo, že v samotných skiareálech bývá cena vyšší. Pokud máte možnost si vybavení půjčit někde poblíž vašeho domova, zvolte nejprve tuto možnost. Pokud navíc pojedete s přáteli, můžete si od nich nechat doporučit půjčovnu, se kterou mají dobré zkušenosti.

Vyplatí se půjčit rovnou celý set (samotné lyže, boty a hole), protože bývá levnější. Počítejte rovněž s vratnou zálohou, pohybující se kolem 4 tisíce Kč.

Poraďte se

Když zjistíte, pro který styl bije vaše srdce a dokážete lyže ovládat, zajděte do kvalifikované prodejny vybavení pro zimní sporty a prodiskutujte všechny možnosti s odborníkem. Dobrý prodejce je zároveň odborníkem a vyzná se v tom, co prodává. Po krátké konzultaci s vámi vám doporučí délku i typ lyží.

Podělte se s ním o svoje zkušenosti s vypůjčeným vybavením z dřívějška a sdělte svoje představy – jestli se vám špatně zatáčelo, zda byly lyže moc těžké a podobně.

Neutrácejte zbytečně

U lyží nemusí nutně znamenat, že dražší znamená lepší.

Druhů lyží je celá řada a každé se hodí na něco jiného. Lyže a s nimi spojené doplňky nejsou nic levného a i základní set na sjezdovku vás klidně vyjde na 15 tisíc Kč a více. Je tedy nezbytně nutné již při prvním nákupu zvolit co nejvhodnější komponenty.

Otestujte lyže co nejdříve

Jakmile už máte vše potřebné, je nejlepší to odzkoušet v terénu. Neváhejte a vyrazte na nějakou snadnou sjezdovku klidně po sezóně, kdy budete mít dostatek prostoru.

Pokud ještě nevíte, kde nové lyže zkusíte, rozhodně prohledejte aktuální nabídku slev pobytů pro lyžaře. Nejenže ušetříte, ale v ceně můžete získat i celodenní skipasy a další výhody.

Zvoleným podmínkám nevyhovují žádné slevové nabídky.


Slevový server garantuje: