SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Relax > Co jste o sauně určitě nevěděli

Co jste o sauně určitě nevěděli

Co jste o sauně určitě nevěděli Sauna původně vznikla ve Finsku, ale brzy se tento trend rozšířil do celého světa. Že bylo saunování velmi oblíbené dokládají i výjevy starověkého Říma, kde se saunování pokládalo za společenskou událost a často se v typicky horkém prostředí probírala politika, městský život a v neposlední řadě se spřádaly pikle.

V současnosti není výjimkou domácí sauna, a to klidně i v bytě panelového domu. Že je krátkodobý pobyt v horkém prostředí zdraví prospěšný potvrzují stovky odborných lékařských studií a ozdravné kůry či rehabilitace téměř vždy obsahují saunování.

Sauna zlepšuje oběh krve, má příznivý vliv na pokožku, zlepšuje dýchání, tuží tělo (takže snižuje riziko nachlazení a rýmy), ulevuje od bolesti, posiluje imunitu a hlavně uklidňuje. To je o saunování všeobecně známé.

My pro vás ale máme několik zajímavostí, které jste o sauně nejspíš nevěděli.

Sauna na cestách

Mírové složky OSN operují po celém světě a jejich složení je rozmanité. Nicméně základnu Finů poznáte dost jednoduše - stojí v něm totiž speciálně upravený stan, který slouží posádce jako sauna.

Sebemrskačství

Dost rozšířeným aktem při saunování je také šlehání se mladými větvičkami stromů, nejčastěji pak těmi březovými. Finové jim říkají vihta. Ať už to může vypadat sebepodivněji, tato procedura je velmi prospěšná. Otevírá totiž póry a zrychluje oběh krve, takže zefektivňuje saunovací proces a škodlivé látky odchází s potem rychleji.

Populárnější než auto

Finové saunování milují a jedná se o jejich kulturu. Mít doma saunu je ve Finsku stejně normální, jako mít koupelnu, kuchyň nebo postel. Sauna je dokonce tak důležitým prvkem domácnosti, že ve Finsku připadá jedna sauna na každé čtyři lidi. Statisticky tím pádem vlastní Finové více sauny než auta.

Na počátku byla sauna

Když Finové začali v 16. století emigrovat do Ameriky, usadili se v místě, kde dnes stojí město Filadelfie, ve státě Pennsylvanie. Dle finské tradice vystavěli osadníci jakožto první budovu saunu, teprve poté začali zvelebovat okolí a stavět své nové domovy. Dnes na místě této první sauny stojí filadelfská radnice.

Duchovní zážitek

Finové berou saunování velmi vážně. Pobyt v tomto horkém prostředí považují za spirituální očistu těla i mysli a je pro ně srovnatelný s bohoslužbou v kostele.

Jste milovníky sauny, nebo jste ještě neokusili příjemné zážitky, které saunování nabízí? Tak jako tak určitě si nezapomeňte prohlédnout aktuální seznam slev na wellness, kde si saunování užijete naplno.Slevový server garantuje: