SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Cestování > Opravdu to na Moravě vypadá jako ve filmech?

Opravdu to na Moravě vypadá jako ve filmech?

Cestování s pejskem bezpečně a pohodlně Morava je důležitou a malebnou částí českých zemí. Všimli si toho i filmaři. Ve všech koutech Moravy se natáčeli slavné filmové kousky, za kterými stojí nejen čeští, ale i světoví filmaři. Pojďme se podívat na místa, která by neměla chybět ve vašem hledáčku pro letošní rok. A vezmeme to hezky popořádku.

Jižní Morava

Teplo, slunce a malebná krajina s táhnoucími se vinicemi všude kolem. To je jižní Morava. Brno si oblíbil například Hannibal Lecter, který si ve filmu Hannibal - Zrození z funkcionalistické vily Tugendhat vyhlížel svou příští oběť. A výhled je to vskutku parádní. Ani vám by vila jako jediný zástupce české moderní architektury zapsaný na seznamu UNESCO neměl uniknout.

Pokud vám kanibalské choutky nesedí, vsaďte na vinice a vinařské pobyty. V okolí Brna a na Pálavě se točily například české úspěšné filmy Bobule a Bobule 2 a také oblíbený seriál Vinaři. Přímo v Brně se natáčely veleúspěšné Četnické humoresky, četnická služebna byla umístěna v bývalých Jaselských kasárnách.

Jižní Morava je také rájem historických filmů, pohádek a akčních filmů. Natáčely se zde scény z Jakubiskova filmu Bathory o šílené kněžně, která se koupala v krvi mladých dívek, pohádky Sedmero Krkavců či Jak se budí princezny. Gotický hrad Pernštejn zase na krátko představoval sídlo tajemného bratrstva nájemných zabijáků z filmu Wanted či Drákuly ve filmu Van Helsing.

Východní Morava

Máte-li rádi moravský tradiční folklór a samozřejmě chutná vína, je východní Morava to pravé. Když už zde budete, zajeďte se podívat do krásného města Kroměříže, kde se v roce 1983 natáčel filmový skvost Amadeus od Miloše Formana či současný film Královská aféra o dánském králi od Nikolaje Arcela.

V nedalekém hřebčíně Napajedla se zase natáčel slavný český film Už zase skáču přes kaluže od Karla Kachyni o chlapci, který se rozhodl porazit nevlídný osud. Přímo pohádkovou krajinu představuje beskydský Rožnov pod Radhoštěm, kde se nachází úžasný skanzen. Ten ve filmu Tajemství hradu v Karpatech po dobu natáčení představoval vesničku Vyšné Vlkodlaky.

Střední Morava a Jeseníky

Téměř kýčovité pohledy na krásnou krajinu i malebná městečka nabízí tato část Moravy. Pokud jste si toho dosud nevšimli, svět filmů to udělal za vás. V Olomouci se natáčel seriál Dobrodružství kriminalistiky, detektivka Případ pro exorcistu či adaptace románu Žert od Milana Kundery. Milovníci Rychlých šípu zase jistě ví, že v Olomouci Hynek Bočan našel ta pravá Stínadla pro své ztvárnění Foglarova příběhu Záhada hlavolamu. Olomoucí se také procházela hlavní hrdinka Lara z filmové adaptace velice slavné knihy Doktor Živago od ruského spisovatele Borise Pasternaka.

Pohádková krajina střední Moravy si zasloužila i pár pohádek v čele s oblíbenou pohádkou O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Okouzlující krajinu Jeseníků můžeme také spatřit ve filmech Alois Nebel, Sedm dní hříchů či Díra u Hanušovic.

Severní Morava a Slezsko

Zatímco předcházející části Moravy nabízely především krásnou krajinu, malebná městečka a vinice, severní Morava má zcela jiné kouzlo. Průmyslová atmosféra, díky které se Ostravě přezdívá Černá perla, láká filmaře z jiných důvodů. Ve Vítkovicích se natáčelo krátké akční sci-fi Ghost Recon: Alpha a zejména dnes už legendární hudební film Kouř od Tomáše Vorla, ve kterém zazářila Lucie Zedníčková.

Připomenout bychom si měli také české filmy Sametoví vrazi, Parta hic či Pouta. Městečko Karlova Studánka si jistě vybavíme všichni, protože se zde natáčel úžasný český film S tebou mě baví svět. Celá Morava toho nabízí opravdu hodně k vidění. Stačí, když se vypravíte po stopách oblíbených českých i zahraničních filmů.

Pojeďte na Moravu a vemte celou rodinu! Vyberte si z velké nabídky pobytů po celé Moravě a užijte si rodinný víkend v krásném a pohostinném kraji. Nabízíme také 4 tipy na výlety na Moravě.Slevový server garantuje: