SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Cestování > Paříž, Londýn, Benátky? Které město vás zaručeně dostane?

Paříž, Londýn, Benátky? Které město vás zaručeně dostane?

Paříž, Londýn, Benátky? Které město vás zaručeně dostane? S blížícím se létem jako každý rok začínají miliony Čechů uvažovat o vhodném místě na dovolenou. Stálice jako Chorvatsko nabízí za dobrou cenu moře, pláže, slunce a vůbec všechny výhody klasické dovolené u moře. Pokud ale cítíte, že letos chcete spíše poznávat život ve městech a užít si zábavu v ulicích, můžete vsadit na vyhlášené evropské metropole, které toho mají opravdu hodně co nabídnout. Nejde přitom jen o ty nejslavnější turistické atrakce!

Paříž, matka historie

Slavné francouzské hlavní město Paříž bylo mnohá staletí největším městem Evropy a středobodem obchodu, pokroku a především umění. Současná Paříž neztratila mnoho ze své původní, historií podpořené krásy. Byty z 18. a 19. století jsou běžným aspektem samotného centra Paříže stejně jako neo-futuristická architektura, zanechávající ve městě i současný odkaz.

Na poznávání památek je Paříž jako stvořená, a protože se ty nejznámější nacházejí poměrně blízko u sebe, stihnete je klidně obejít všechny během dvou dnů. Hlavní nepřehlédnutelné dominanty Paříže jsou tři – Eifellova věž, katedrála Notre-Dame a Montmarterský kopec.

Zatímco Eiffelova věž je symbolem města a cílem 7 milionů turistů ročně, nabízející výhled na celou Paříž, Notre-Dame potěší hlavně fanoušky gotické architektury plné mistrovských soch a detailů. Montmarter je dostupný po výstupu 222 schodů a v jeho městské části se nachází slavný Moulin Rouge kabaret a muzeum surrealistického malíře Salvadora Dalího. Ten si – ostatně jako většina slavných umělců působících na začátku 20. století – Paříž zamiloval a strávil zde velkou část života.

Večerní život se nese na vlně kvalitního francouzského vína, malinkých kaváren a romantických procházek po stylově a vkusně nasvětlených ulicích. Oblíbené je také venkovní občerstvení – nebyla by to správná Paříž bez pořádné bagety!

A když budete mít velké štěstí, podaří se vám zúčastnit se noční prohlídky galerie Louvre s baterkami nebo navštívit Pařížské podzemí, jež je zároveň největší kostnicí světa.

Jeho veličenstvo Londýn

Ačkoliv je Londýn považován za historické město, současný vzhled i stav tomu moc nenaznačuje. Londýn je především město funkční, a památky jsou redukovány na to nejdůležitější, co bylo třeba zachovat. Přesto si toto hlavní město Britského impéria udržuje jakýsi nádech good old times, tedy starých dobrých časů. A rozhodně nejde jen o čaj.

Centrum Londýna žije byznysem a prací. V centru již několik desítek let vyrůstají mrakodrapy jako houby po dešti a to je skvělá příležitost, jak se dosyta nabažit současného korporátního architektonického stylu. Přímo v těchto budovách se nacházejí lounge a luxusní restaurace, ale rovněž pěkné minimalistické kavárny a bistra.

V zachovalejší části kolem řeky Temže nesmíte vynechat jednu z nejlepších atrakcí – Eye of London, 135 metrů vysoké vyhlídkové kolo, největší v Evropě. Zajímavostí je, že několik jeho součástek (hlavní hřídel a paprsky) bylo vyrobeno v České republice.

Symbolem Londýna byly po dlouhou dobu tři červené věci – poštovní schránky, telefonní budky a dvoupatrové autobusy, tzv. doubledeckery. Zatímco schránky a budky se z ulic Londýna pomalu vytrácejí kvůli nástupu modernějšího způsobu komunikace, autobusy jezdí křivolakými ulicemi stále.

I tradiční fish and chips stojí pořád za to, a když budete chtít jíst jako pravý londýnský gentleman či lady, poručte si k hranolkům vinný ocet. Navštívit Tower of London, nechvalně proslulé vězení, je opět klasický turistický cíl, stejně jako Madame Tussauds, muzeum opravdu přesvědčivých voskových figurín.

Fantastický zážitek pro celou rodinu je také divadlo London Dungeon, v němž na vlastní kůži prožijete nejdůležitější historické momentu starého Londýna.

Až se setmí, nesmíte minout tradiční Londýnské hospody, tradičně nazývané alehousy, kde čepují oblíbená svrchně kvašená piva.

"Ach, Benátky..."

Slova filmového dobrodruha Indiana Jonese skvěle vystihují celou podstatu Benátek. Plovoucí italské město Benátky je středobodem historie a co se jeho centra týče, moc se tu od renesance nezměnilo.

Většina ulic je neodmyslitelně spojena se stovkami vzájemně propojených kanálů, jimiž volně plují romantické gondoly s hlasitými pěvci. Pobídněte je a třeba zazpívají i vám, až se budete na malé loďce plavit přes Canal Grande, ale připravte si peněženku, protože nějaké to euro na plavbu rozhodně padne.

Před bazilikou sv. Marka se často konají nejrůznější akce, jako trhy, divadelní představení pod širým nebem či různá uliční umění. Benátky jsou rovněž proslulé svým obskurním karnevalem. Ten se sice v létě nepořádá, avšak plně vám jej nahradí honosné bály v množství místních zámečků. Benátky historií doslova žijí, a to se odráží jak na jejich vzhledu, tak na stylu života především místních rodáků, kterých rapidně ubývá.

Benátky jsou městem divadel, muzeí a archeologických výzkumů. Toto město dodnes fascinuje malíře po celém světě a vyplatí se koupit si vstupenku do jedné či více místních galerií, z čehož v mnoha z nich vystavuje i tradiční benátské umění – sklářské výrobky a sochy.

Teplé noci se nesou v duchu alternativních barů s kostýmy a místních bister pod širým nebem, nabízejících velký výběr pochoutek uvařených z úlovků v místním přístavu. Pokud toužíte po chuti Itálie a máte už dost těstovin, Benátky jsou pro vás perfektní volbou.

Nezapomeňte si prohlédnout aktuální nabídku slev na zahraniční zájezdy, nabízející možnost poznat tato i další evropská velkoměsta za skvělé ceny.Slevový server garantuje: