SlevyDnes > Magazín SlevyDnes > Relax > Saunování - zahřeje na těle i na duši

Saunování - zahřeje na těle i na duši

Saunování - zahřeje na těle i na duši Zdravý životní styl podobně jako epidemie, naštěstí v dobrém smyslu slova, postihuje stále více lidí. Dbají na zdravou životosprávu, pravidelně sportují a důraz kladou i na odpočinek a regeneraci. Blahodárný vliv na fyzickou kondici i psychiku má zejména pravidelné saunování.

Saunování není žádnou novinkou, ba právě naopak. Velmi jednoduché "potírny" využívali lidé již v době kamenné. Zejména chladné severské země ze saunování učinily tradiční a společenskou záležitost. Není tedy divu, že klasická sauna je známá jako finská sauna.

Česká republika je v saunování nováčkem. První moderní sauna vznikla na počátku 20. století a k opravdovému rozvoji došlo až po druhé světové válce. Dnes však na saunu narazíme doslova na každém rohu. Zejména ve větších městech se oblibě těší rozsáhlé saunové světy, které nabízí hned několik druhů saun a i s nimi související relaxační služby (např. masáže).

Saunování není vhodné pro každého. Vysokým teplotám v klasické finské sauně by se měly vyhýbat osoby s vyšším krevním tlakem, nemocným srdcem či ledvinami. Vhodnější alternativou je mírnější infrasauna.

5 důvodů, proč navštěvovat saunu

Než si řekneme důvody, proč podlehnout saunování, zdůrazníme jednu zásadní věc. Abychom pozitivní účinky saunování opravdu poznali na vlastní kůži, je důležitá pravidelnost. Do sauny bychom měli v ideálním případě zavítat 1-2krát týdně a to v průběhu celého roku, nejen v zimě.

 1. Prevence před nemocemi. Saunování posiluje imunitní systém a zvyšuje tvorbu imunitních látek. Uvolňuje horní cesty dýchací a zlepšuje dýchání.
 2. Odstranění škodlivých látek pryč z těla. Sauna podporuje vylučování toxinů. Jedna návštěva sauny odplaví takové množství toxinů, kolik zvládnou ledviny běžnou činností za jeden týden.
 3. Psychická pohoda. Saunování přináší uvolnění a zklidnění, podporuje klidný a hluboký spánek. Mizí bolesti hlavy, psychické napětí i pocity tísně.
 4. Mladší a pružnější pokožka. Při saunování se snáze vyplavují maz a nečistoty z pokožky. Kůže se lépe prokrvuje a vypadá svěžeji. Pomáhá snižovat projevy akné a celulitidy.
 5. Kvalitnější vlasy. Intenzivnější prokrvení pokožky má vliv i na lepší výživu vlasových kořínků.

POZOR! Saunování je výborná prevence, lék to však není. Pokud jste nemocní, na saunování raději zapomeňte. Pobyt v sauně nemoc podpoří a spíše vám přitíží.

10 pravidel správného saunování

 1. Ani sytí, ani hladoví. Do sauny není vhodné chodit na lačno, ani po vydatném obědě.
 2. Pijte. Saunování odvádí vodu z těla ven, nezapomeňte jI v průběhu saunování doplňovat.
 3. Stud nechte doma. Saunování je spojené s nahotou. Nahé tělo se lépe potí a nedává prostor vzniku bakterií a jejich přenosu.
 4. Nezapomínejte na hygienu. Před saunováním se osprchujte a osušte. V sauně si vždy sedejte/lehejte na prostěradlo.
 5. Dýchejte. Saunování by mělo být příjemnou činností. Dýchat smíte nosem i ústy. Při pocitu pálení lze nos a ústa překrýt dlaněmi.
 6. Lehká masáž. Hlazení a otírání těla při pocení otevírá kožní póry, což je prospěšné při vyplavování nečistot z pokožky.
 7. 3krát a dost. Optimální jsou tři saunovací cykly. Jeden saunovací cyklus by měl trvat 10-15 minut, následuje sprcha, ochlazovací bazének a odpočinek.
 8. Ochlazení. Po saunování se osprchujte vlažnou či studenou vodou a ochlaďte se v bazénu. Lepší je pozvolné ponoření, nikoliv šok skokem. Vhodné je ponořit celou hlavu, nebo alespoň zátylek.
 9. Odpočinek. Mezi saunovacími cykly si ponechte prostor pro odpočinek o délce 15-20 minut. Relaxujte, čtěte si, přemýšlejte nad pozitivními věcmi a doplňujte tekutiny.
 10. Dopřejte si svačinku. Po saunování se můžete cítit lehce unavení. Natáhněte se a příjemnou únavu si užijte. Chybějící sodík a draslík doplní minerální voda, hořčík a vápník dodá lehká svačinka v podobě banánů či broskví.

Podpořte svou imunitu a předejděte nachlazení pobytem v sauně! Využijte výhodných nabídek na Saunování a Solárium.Slevový server garantuje: